wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Wysoki cholesterol, czyli jaki?

Zdrowe odżywianie zapewnia właściwy poziom cholesterolu, ale jeśli jesz dużo, tłusto i słodko, w organizmie powstaje "zły" cholesterol. Dlatego warto poznać wskazówki, dzięki którym zapewnimy sobie zdrowie na długie lata.

Cholesterol ma do spełnienia wiele ważnych funkcji w organizmie. Bez niego niemożliwy byłby prawidłowy przebieg takich procesów, jak np. budowa błon komórkowych i komórek nerwowych, powstawanie kwasów żółciowych, czy też synteza witaminy D i hormonów kory nadnercza. Szkodliwy jest jednak jego nadmiar. Wysoki cholesterol jest bowiem jedną z przyczyn powstawania chorób układu sercowo - naczyniowego takich jak np. miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, czy udar mózgu.

Należy więc dbać o to, aby poziom stężenia cholesterolu we krwi miał odpowiednią wartość. Pomóc nam w tym może np. zdrowe odżywianie, gdyż część cholesterolu trafia do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Odpowiednia wartość stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy krwi na czczo to < 5,2 mmol/l, czyli < 200 mg/dl. Jeżeli więc w wyniku badania okaże się, że jego stężenie jest wyższe niż podana wartość oznacza to, że mamy wysoki cholesterol, i że znajdujemy się w grupie osób z wysokim ryzykiem wystąpienia miażdżycy.

Mimo, iż część cholesterolu wytwarzana jest w naszym organizmie to jednak dla profilaktyki chorób układu krążenia ważne jest zdrowe odżywianie. Jeśli grozi nam wysoki cholesterol, warto zwiększyć ilość spożywanych warzyw, które dzięki zawartości cennego błonnika pochłaniają nadmiar tłuszczu i cholesterolu. Na zdrowe odżywianie składają się też owoce, nasiona roślin oleistych (np. słonecznika, orzechów i soi) oraz ryby morskie, będące źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Natomiast mięso powinno być przyrządzane poprzez gotowanie tradycyjne lub na parze, duszenie, pieczenie (zwłaszcza w folii) lub grillowanie. Smażenia w głębokim tłuszczu lepiej unikać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz