wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

niedziela, 28 grudnia 2014

Ekspert: to kobiety a nie mężczyźni są głównymi ofiarami zawałów

Trzeba skończyć z mitem, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety – uważa prof. Zbigniew Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalista powołuje się na najnowszy raport ogólnopolskiego programu badania chorób serca NATPOL, którego jest koordynatorem. Wynika z niego, że choroby układu krążenia są przyczyną zgonów 53 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn. Mężczyźni częściej umierają na nowotwory.

Z badań tych wynika również, że serca Polaków starzeją się szybciej niż osób w innych krajach. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają średnio o 8-9 lat starsze serce niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. U obu płci inaczej przebiega jedynie proces starzenia się mięśnia sercowego.

Serce Polaka zaczyna się starzeć wcześniej, około 30. roku życia, ale proces ten przebiega stopniowo, podobnie jak stopniowo następuje spadek męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Serce 35-latka ma czterdzieści lat, pięćdziesięciolatka – 60-65 lat, a siedemdziesięciolatka – 80 lat.

U kobiet serce starzeje się bardziej gwałtownie. W tym samym wieku, co wiek metrykalny, jest ono jedynie u pań młodych, na ogół do 30., najpóźniej do 44. roku życia. U kobiet w wieku 45-59 lat jest ono takie jak u mężczyzn w tym samym wieku, czyli ma 60-65 lat. Potem, po sześćdziesiątce, starzeje się już szybciej niż u mężczyzn. Serce 70-letniej Polski ma już 95 lat – wynika z badań NATPOL.

Jak powiedział podczas pobytu w Polsce prof. Michael Pencina z Boston University School of Public Health, wiek serca kobiet goni wiek serca mężczyzny, a potem ten wyścig przegrywa. Dzięki jego badaniom w USA udało się ustalić wiek serca Polek i Polaków.

U kobiet z wyższym wykształceniem serce starzeje się nieco wolniej. U mężczyzn wykształcenie nie ma żadnego znaczącego wpływu na starzenie się serca.

W przyszłości serce kobiet może się starzeć jeszcze szybciej. Wskazują na to dane epidemiologiczne opublikowane podczas Europejskiego Towarzystwa kardiologicznego, które w 2011 r. odbyło się w Paryżu. Wynika z nich, że w 1995 r. choroby sercowo-naczyniowe spowodowały 3,7 proc. zgonów kobiet poniżej 50. roku życia, a w 2010 już 11,6 proc.

Główne tego powody to: niekorzystny styl życia, głównie palenie tytoniu, brak ruchu, nadwaga i stres. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe u kobiet, które palą papierosy i zażywają pigułki antykoncepcyjne.

„Kobiety boją się umrzeć na raka piersi, który zabija jedną na 25 kobiet we Francji, podczas gdy jedna kobieta na trzy będzie ofiarą choroby układu krążenia” – powiedział podczas kongresu dr Claire Mounier-V,hier z Lille, autor raportu na ten temat.

Według prof. Witolda Zatońskiego z Centrum Onkologii w Warszawie, palenie papierosów sprawia, że rak płuca już od dwóch lat jest częstszą przyczyną zgonów wśród Polek niż rak piersi.PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz