wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 30 maja 2011

Ciśnienie krwi

Połowa osób mających zbyt wysokie ciśnienie nawet o tym nie wie. Niemal 70 procent tych, którzy wiedzą, nie kontroluje regularnie ciśnienia. Jeżeli zatem nie znamy swojego ciśnienia - warto poprosić lekarza, aby je sprawdził.
Jeżeli się okaże, że mamy nadciśnienie, należy się stosować do zaleceń lekarza. Najważniejsze są odpowiednie ćwiczenia i zmiana diety - nawet jeśli zażywamy leki na obniżenie ciśnienia.
Jeśli okaże się, że mamy za wysokie ciśnienie krwi, oznacza to, że serce pompuje krew silniej niż powinno w zwężone naczynia krwionośne. To niebezpieczna sytuacja. Jeśli nie obniżymy w jakiś sposób ciśnienia, wzrasta ryzyko wylewu krwi do mózgu, zawału serca, chorób nerek i innych śmiertelnie niebezpiecznych schorzeń. O wysokim ciśnieniu można mówić, jeżeli ciśnienie skurczowe (to ta wyższa wartość pomiaru) przekracza 140, rozkurczowe zaś - 90. Jeśli mamy podwyższone ciśnienie, lekarz zaleci jego regularne pomiary.
Ciśnienie krwi - dieta DASH
Na podstawie wielu badań przeprowadzonych głównie w Stanach zjednoczonych dowiedziono, że bardzo efektywną metodą obniżania ciśnienia krwi jest odpowiednia dieta. Nazwano ją DASH - to skrót od angielskich słów Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli dieta obliczona na obniżenie ciśnienia krwi. Istotę tej diety można streścić następująco:jak najmniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu, jak najwięcej owoców, warzyw, pokarmów pełnoziarnistych iniskotłuszczowych produktów mlecznych. Dostosowanie się do tych zaleceń może pomóc obniżyć ciśnienie krwi już w ciągu 2 tygodni.
Jedz mniej soli.

    • Za dużo soli w diecie sprawia, że ciało zatrzymuje wodę. Efekt jest taki sam, jak podczas dopompowywania wody do pełnego balonu - wzrost ciśnienia. W czasie badań nad dietą DASH ustalono, że największy spadek ciśnienia krwi zanotowały osoby, które oprócz stosowania diety ograniczyły ilość przyjmowanego sodu do 1500 miligramów dziennie. Żeby przyjąć 1500 miligramów sodu, wystarczy niepełna łyżeczka soli.

    • Nawet gdybyś w ogóle zrezygnował z używania soli w kuchni, wciąż pozostaje sporo soli ukrytej w paczkowanej i przetwarzanej żywności. Dotyczy to zwłaszcza różnych gotowych przekąsek, chipsów, paczkowanych wędlin czy zup w proszku. Zanim więc kupisz jakiś produkt - przeczytaj informacje na opakowaniu i sprawdź, jaka jest zawartość soli (albo sodu). Wybieraj te produkty, które zawierają mniej soli. Fasolę z puszki i inne produkty puszkowane w zalewie przed spożyciem dokładnie płucz.
    • Nawet jeśli nie zamierzasz przechodzić na specjalną dietę, na pewno nie zaszkodzi jeść dużo owoców i warzyw - surowych bądź gotowanych. Eksperci twierdzą, że powinno się jeść warzywa i owoce 5 razy dziennie. W ten sposób dostarczasz organizmowi odpowiednich ilości potasu, magnezu i błonnika, czyli podstawowych substancji potrzebnych do zachowania zdrowych i sprawnych naczyń krwionośnych.
    • Owsianka i płatki owsiane - jak wykazały badania - pomagają obniżyć ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Dobroczynnym składnikiem jest tu rozpuszczalny błonnik o nazwie beta-glukan. Jeśli codziennie rano zjesz na śniadanie miseczkę owsianki, najprawdopodobniej uda ci się obniżyć ciśnienie krwi.
    • Ogranicz alkohol. Osoby, które dużo piją, mają zwykle wysokie ciśnienie krwi. Jeśli pijesz - pij najwyżej jednego drinka dziennie. Jeśli jesteś kobietą, dwa - jeśli jesteś mężczyzną. Jeden drink to szklanka piwa o średniej mocy, mała szklanka wina albo kieliszek mocniejszych alkoholi (wódki, koniaku, ginu...).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz