wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 16 maja 2011

Wykorzystanie ultradźwięków w medycynie - Echokardiografia

Ultrasonografia miała znaczący wpływ na współczesną medycynę, w znacznym stopniu zwiększając możliwości diagnostyczne lekarzy. Doprowadziła też do powstania kilku bardziej zaawansowanych technik diagnostyki, jak na przykład ultrasonokardiografia, czyli echo serca.


Echokardiografia pozwala na badanie właściwości morfologii i czynności serca. Wykorzystuje zjawisko odbicia wiązki ultradźwięków o częstotliwości 1,5-10 Mhz od struktur serca i naczyń krwionośnych. Do badań stosuję się echokardiografy (echo ? gr. echó ?powracający dźwięk? + kardía ?serce? + gráphein ?pisać?), które pozwalają na zapis struktury odbitych sygnałów ultradźwiękowych (uzyskiwanych przez odkształcania kryształów, które w obudowie stanowią głowicę generującą sygnał i odbierającą echo) w postaci echokardiogramu.

Echokardiografia pozwala na wykonywanie różnego rodzaju badań. Na przykład echokardiografia przezklatkowa (TTE), czyli badanie wykonywane poprzez ścianę klatki piersiowej, umożliwia obrazowanie serca w badaniu: jedno- dwu- lub trójwymiarowym, oraz badaniu dopplerowskim, opartym na zjawiska Dopplera, umożliwiającym pomiar prędkości ruchu elementów odbijających emitowaną wiązkę ultradźwięków, np. przepływu krwi w tętnicach. W przypadku niedostatecznej jakości wyników stosuje się echokardiografię kontrastową, podając dożylnie mikropęcherzyki powietrza, poprawiające rozdzielczość.

Kolejnym rodzajem badania jest echokardiografia przezprzełykowa (TEE) - z użyciem specjalnej sondy o średnicy ok. 1 cm, umieszczonej w przełyku. Z kolei przy użyciu echokardiografii obciążeniowej można ocenić kurczliwość mięśnia sercowego w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię, wywoływanego przez obciążenie pacjenta wysiłkiem w trakcie badania, podanie leków nasilających zapotrzebowanie mięśnia serca na tlen lub szybką stymulację serca do uzyskania przyspieszenia jego akcji wykorzystując elektrodę przezprzełykową. Ostatnim rodzajem echokardiografii jest echokardiografia śródoperacyjna - badanie wykonywane specjalną sondą, umożliwiającą bezpośrednie przyłożenie do mięśnia serca w trakcie zabiegu kardiochirurgicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz