wiadomość powitalna

ALL ABOUT THE HEART

"Jakie jest twoje serce, ten tylko się dowie,
kto je stracił, więc dbaj i kochaj swoje serduszko"
andriju
Z powodu mocnego związku z duchową duszą,
ciało ludzkie nie może być postrzegane jako
wyłącznie zespół tkanek, organów i funkcji,
lecz raczej jako istotna część osoby,
która przez ciało ukazuje się i wyraża".
JAN PAWEŁ II
Znajdź swój bilans życia.
3 x 8 = 24
Jest to magiczne równanie życia!
8 godz.snu
8 godz.pracy
8 godz.odpoczynku
Jeżeli tylko możesz
dostosuj się do tego!
andriju


"PRACA TO NIE TYLKO TO CO ROBISZ
LECZ TO CO POZOSTAWIASZ PO SOBIE INNYM"
andriju

poniedziałek, 16 maja 2011

Dlaczego warto myć ręce?

Dziecko przed przystąpieniem do obiadu słyszy zdanie : "A umyłeś ręce?". Już od najwcześniejszych lat życia rodzice wpajają nam nawyk częstego mycia dłoni, ale czy naprawdę warto to robić tak często...


Często słyszymy, że dłonie są naszą wizytówką, ale czy rzeczywiście poświęcamy im wystarczającą uwagę? Prawda jest taka, że dłoń poza tym, że nie tylko jest to dość dobrze widoczny organ w kontaktach międzyludzkich to używamy jej przy niemal każdej codziennej czynności.
Ja właśnie jestem szczególnie narażony na różnego rodzaju infekcje,które próbują dostać się do mojego organizmu.Niestety poprzez stosowanie leków immunosupresyjnych (transplantacja serca) zostałem pozbawiony naturalnej obrony przed atakującymi mnie wirusami i infekcjami.Dlatego jestem bardzo uczulony na brudne ręce.

Kiedy ręce się brudzą?

Podczas każdego dnia dotykamy naszymi rękami niezliczoną ilość przedmiotów i powierzchni, a na wielu z nich czai się na nas zagrożenie, czyli bakterie i wirusy. Oczywiście te wszystkie drobnoustroje, które ?przylepiają? się do naszych dłoni nie zainfekują organizmu przez skórę ? stanowią zagrożenie dopiero kiedy dostają się do jego wnętrza. Tak właśnie się dzieje, kiedy jesz palcami frytki, chipsy czy też skubiesz kurczaka. Spożywanie jedzenia nie jest jedynym źródłem przedostawania się bakterii do organizmu. Czasami (np. podczas gestu zawstydzenia) ludzie brudnymi palcami dotykają swoich warg albo na naszych dłoniach znajdują się rany umożliwiające bakteriom i wirusom łatwą drogę do organizmu. Szczególnie narażone na tego typu zakażenia są osoby, którym dokucza obgryzanie paznokci, ponieważ ich nałóg niesie za sobą znaczne ryzyko mikrouszkodzeń palców.

Na dłoniach wyróżnia się dwa typy fauny bakteryjnej ? stałą i przejściową. Szczególnie ta pierwsza jest przyczyną problemów zdrowotnych, ponieważ jest trudna do usunięcia i z łatwością rozmnaża się na dłoniach.

Higieniczne mycie rąk

Powszechnie stosowana technika mycia rąk pomija około 33% powierzchni dłoni. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że jeśli myjemy nasze dłonie w ten sposób na 1/3 ich powierzchni mogą swobodnie rozwijać się bakterie i wirusy. Jeżeli chcemy, aby nasze dłonie zostały dokładnie zdezynfekowane powinniśmy stosować higieniczne mycie rąk schematem Ayliffe? a i pamiętać, że umyte nawet w taki sposób dłonie zachowują swoją jałowość tylko na około dwie godziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz